| Nguồn gốc: | Trung Quốc |
|---|---|
| Hàng hiệu: | Tonking |
| Chứng nhận: | ISO, HACCP, KOSHER, HALAL |
| Số mô hình: | Chiết xuất TK-Gardenia Jasminoides |
| Số lượng đặt hàng tối thiểu: | 1kg |
| chi tiết đóng gói: | 1kg/túi, 25kg/trống hoặc tùy chỉnh |
| Thời gian giao hàng: | 3-5 ngày làm việc |
| Điều khoản thanh toán: | T/T, Công Đoàn Phương Tây, MoneyGram |
| Khả năng cung cấp: | 3000kg mỗi tháng |
| Vẻ bề ngoài: | Bột màu vàng nâu | Phần được sử dụng: | Hoa quả |
|---|---|---|---|
| Kích thước mắt lưới: | 80 lưới | xét nghiệm: | 10:1, Geniposide 10% |
| Ứng dụng: | Bổ sung chăm sóc sức khỏe | Hạn sử dụng: | 24 tháng |
| Làm nổi bật: | Gardenia Jasminoides extract powder,Geniposide powder 10%,Chinese herb plant extract |
||
Natural Chinese Traditional Herb Gardenia Jasminoides Extract 10% Geniposide Powder
What is Gardenia Extract?
Gardenia jasminoides extract is derived from the fruit (or occasionally the flower) of Gardenia jasminoides Ellis, a plant in the Rubiaceae family. It has been widely used in traditional Chinese medicine for centuries and is now gaining attention in nutraceutical, pharma, and cosmetic industries.
The main active ingredients in gardenia extract, such as Geniposide, Genipin, etc., have anti-inflammatory, liver protective, and neuroprotective effects.
Key Bioactive Compounds of Gardenia Jasminoides Extract
Geniposide – the most abundant iridoid glycoside
Crocin – a water-soluble carotenoid responsible for the yellow-orange color
Genipin – an aglycone derivative of geniposide
|
Product Name:
|
Gardenia Jasminoides Extract Powder
|
| Part Used | Fruits |
|
Spec./Purity:
|
Geniposide 10% 10:1~20:1 extract powder |
|
Appearance:
|
Brown yellow to light yellow powder
|
| Grade | Food grade, cosmetic grade, medicine grade |
|
Shelf Life:
|
24 months
|
|
Package:
|
1kg/ Bag, 25kg/Fiber Drum
|
|
Application
|
1. Functional foods
2. Healthcare supplement 3. Medicine field
4. Beverage
5. Cosmetics
|