| Nguồn gốc: | Trung Quốc |
|---|---|
| Hàng hiệu: | TK |
| Chứng nhận: | Kosher Halal |
| Số mô hình: | Bột TK-NRCL |
| Số lượng đặt hàng tối thiểu: | 1kg |
| chi tiết đóng gói: | 1kg/túi, 25kg/trống |
| Thời gian giao hàng: | 2-4 ngày làm việc |
| Điều khoản thanh toán: | T/T, Công Đoàn Phương Tây, MoneyGram, D/P |
| Khả năng cung cấp: | 200 kg/tháng |
| Tên khác: | Nicotinamide riboside clorua | Màu sắc: | Bột màu trắng |
|---|---|---|---|
| xét nghiệm: | 99% | Số CAS: | 23111-00-4 |
| Cấp: | Đồ ăn | Ứng dụng: | Thực phẩm bổ sung, mỹ phẩm |
| Hạn sử dụng: | 2 năm | Bưu kiện: | 1kg/túi, 25kg/trống |
Wholesale 99% NR-CL Powder Nicotinamide Riboside Chloride CAS 23111-00-4
What is Nicotinamide Riboside Chloride?
Nicotinamide Riboside Chloride (NR-Cl) is the chloride salt form of nicotinamide riboside, a unique pyridine-nucleoside and member of the vitamin B3 family. The chloride form is the most widely produced, studied, and commercially available version of NR.
In this salt form, the nicotinamide riboside cation (NR⁺) is paired with a chloride anion (Cl⁻). This pairing significantly enhances the compound's stability, crystallinity, and handling properties compared to the free base form.
As an NAD+ precursor, NR-Cl is converted in the body to NAD+ (Nicotinamide Adenine Dinucleotide) , the essential coenzyme required for hundreds of cellular reactions, including energy metabolism, DNA repair, and epigenetic regulation.
|
Product Name:
|
Nicotinamide Riboside Chloride (NR-CL)
|
|
Spec./Purity:
|
99%
|
|
Appearance:
|
White Powder
|
|
CAS
|
23111-00-4
|
|
Grade
|
Food grade
|
|
Shelf Life
|
24 months
|
COA of NR Powder
|
Appearance
|
White Powder
|
|
Purity(HPLC)
|
≥99%
|
|
Sodium content(IC)
|
≤1%
|
|
Water content(KF)
|
≤5%
|
|
PH value in water(100mg/ml)
|
2.0-4.0
|
|
Pb
|
≤0.5ppm
|
|
As
|
≤0.5 ppm
|
|
Hg
|
≤0.5 ppm
|
|
Cd
|
≤0.5 ppm
|
|
Total microbial count(GB4789.2)
|
≤750CFU/g
|
|
Coliform(GB4789.3)
|
<3MPN/g
|
|
Ethanol(By GC)
|
≤2%
|
|
Escherichia coli.
|
Negative
|
|
Salmonella
|
Negative
|